معاونت غذا و دارو
۱۳۹۹ يکشنبه ۶ مهر
تاریخ: 1399/01/16 تعداد بازدید: 129
مزاج فصل
فصول مختلف روی بدن انسان تاثیرات مختلف داشته و تغییراتی را پدید می آورند

مزاج فصل ها

فصول مختلف روی بدن انسان تاثیرات مختلف داشته و تغییراتی را پدید می آورند:

1.فصل بهار: این فصل گرم و تر است. در این فصل افرادی که مزاج گرم و تر دارند، خصوصا اگر درسن نمو هم باشند، مشکلات بیشتری خواهند داشت چون حرارت و رطوبت بر مزاج آنها غلبه می یابد.

نکته: فصل بهار در میان سایر فصل ها، معتدل ترین محسوب می شود.

2.فصل تابستان: این فصل گرم وخشک است. بنابراین، علایم گرمی و خشکی در افراد دارای مزاج گرم و خشک که در سن جوانی باشند، تشدید می شود.

نکته: ساکنان مناطق گرمسیر، به خصوص افرادی که دارای مزاج گرم و خشک هستند و همچنین افرادی که فعالیت زیاد دارند، بهتر است در تابستان بیشتر از غذاهای سرد و تر مانند لبنیات و آب دوغ خیار استفاده کنند.

3.فصل پاییز: این فصل سرد و خشک است. این فصل اوج بروز بیماری های پوستی مانند اگزما و ترک لب ها می باشد و اختلالات روانی مانند وسواس و افسردگی شیوع بیشتری پیدا می کنند.

نکته: بهتر است در این فصل، بیشتر غذاهای گرم و تر مانند آبگوشت با گوشت بره، تخم مرغ عسلی، هویج، انجیر، کشمش، و شیره انگور میل شود.

4.فصل زمستان: این فصل سرد و تراست و زمینه ساز تشدید یا بروز بیماری های سرد و تر می باشد.به همین دلیل هم افراد بالای 60 سال در این فصل به مشکلات بیشتری دچار می شوند.

نکته: بسیاری از بیماری های گوارشی ناشی از غلبه سردی هستند.

نکته: افراد با مزاج سرد و تر وهمچنین خانم های مسن در زمستان بیشتر دچار ورم و درد مفاصل می شوند.معمولا این اشخاص با گرم نگهداشتن موضع و استفاده از غذاها و داروهای گرمی بخش(مثل سیر،سیاه دانه وزنجبیل) احساس رضایت بیشتری خواهند نمود.

مزاج جنس

مزاج مردان نسبت به زنان گرم تر و خشک تر است، در حالی که،مزاج زنان بیشتر متمایل به سردی و تری است.

به همین علت،زنان بیشتر از مردان به بیماری های بلغمی مانند ورم و درد مفاصل دچار می شوند.

مزاج مکان ها

مکان های مختلف تاثیرات متفاوتی درمزاج افراد می گذارند و مزاج هر منطقه نیز به جغرافیای آنجا وابسته است:

*مزاج مناطق کوهستانی مثل دماوند،سرد وخشک است و کسی که مزاج گرم دارد و در سن شباب و فصل تابستان قرار دارد بهتر است به ییلاق برود و از هوای روح افزا و چشمه های خنک آنجا بهره ببرد.

*مزاج مناطق بیابانی (مانند یزد)،گرم و خشک است.

*مناطق کنار دریا که کوه در جنوب آنها واقع می باشد (مثل حاشیه شمال و حوالی دریای مازندران) سرد و تر هستند. مردم این نواحی به علت رطوبت بالا، معمولا آرام و صبور هستند و از طرفی بیماری های مفصلی در میان آنها، به خصوص در زنان، شیوع بیشتری دارد. به همین دلیل نیز، حکما سیر را به اشکال مختلف در رژیم غذایی مردم این مناطق قرار داده اند و همچنین به طور سنتی در پخت نان از سیاه دانه استفاده می شود.

مثال بالینی:یک مرد جوان، عصبی، حساس با شغل مهندسی راه سازی در فصل تابستان برای کار به منطقه کویری کشور رفته است.به علت گرایش تمام عوامل موثر بر مزاج وی به سمت گرمی و خشکی، استعداد ابتلا به سوء مزاج گرم در این شخص زیاد است. برای پیشگیری از بروز مشکل بهتر است این فرد مایعات بیشتر بنوشد، از تنش و اضطراب پرهیز کند،کاهو وسکنجبین بخورد، با آب ولرم مایل به سرد استحمام کند و از غذاها و داروهای گرمی بخش مثل فلفل و سیر اجتناب کرده و غذاهای سرد و رطوبت بخش بخورد.

مزاج فصل
Powered by DorsaPortal